Wójt Gminy Kamionka Wielka ogłasza nabór wniosków o udzielenie dotacji celowej
Treść
Wójt Gminy Kamionka Wielka ogłasza nabór wniosków o udzielenie dotacji celowej na wymianę wysokoemisyjnych urządzeń grzewczych na ekologiczne. Działanie realizowane na podstawie Uchwały Rady Gminy Kamionka Wielka nr XXII/145/2020 z dnia 14 maja 2020 roku.
1. Zadania na, które może być udzielona dotacja celowa
Dotacja celowa, zwana dalej dotacją może być udzielona na realizację zadań inwestycyjnych z zakresu ochrony środowiska obejmujących trwałą zmianę systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na kocioł gazowy lub kocioł peletowy lub kocioł zgazowujący drewno w budynku mieszkalnym położonym na terenie Gminy Kamionka Wielka.
2. Wnioskodawca
Wnioskodawcą może być osoba fizyczna legitymująca się tytułem prawnym do użytkowanego budynku mieszkalnego (wynikający z prawa własności, współwłasności, użytkowania wieczystego), zlokalizowanego na terenie Gminy Kamionka Wielka, oddanym do użytkowania, oznaczonym numerem porządkowym, w którym funkcjonuje stary, nie ekologiczny kocioł na paliwo stałe. Jest również gotowa w toku prowadzonej inwestycji poddać utylizacji dotychczas użytkowany wysokoemisyjny kocioł oraz wykorzystywać urządzenie objęte dotacją jako główne źródło ciepła w budynku zachowując trwałość inwestycji.
3. Termin, miejsce i sposób składania wniosków o udzielnie dotacji
Wniosek o udzielnie dotacji wraz z załącznikami można składać od dnia 20.03.2023 r. na dzienniku podawczym Urzędu Gminy w Kamionce Wielkiej pokój nr 6. Wnioski przyjmowane będą w godzinach pracy urzędu czyli:
Poniedziałek |
od 8.00 do 17.00 |
Wtorek |
od 7.30 do 15.30 |
Środa |
od 7.30 do 15.30 |
Czwartek |
od 7.30 do 15.30 |
Piątek |
od 7.30 do 15.30 |
Wnioski złożone przed ogłoszonym naborem oraz po jego zakończeniu pozostają bez rozpatrzenia. Wnioski będą rozpatrywane według kolejności ich wpływu, aż do wyczerpania środków zaplanowanych na ten cel na dany rok w budżecie gminy.
Druk wniosku oraz załączników umieszczono poniżej.
Wraz z wnioskiem każdy Wnioskodawca ma obowiązek złożyć:
- dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości, w której będzie realizowana inwestycja (np. odpis z księgi wieczystej; wydruk z systemu teleinformatycznego EKW (Elektroniczne Księgi Wieczyste) udostępniony na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, wypis z rejestru gruntów, akt notarialny)
- w przypadku współwłasności pisemną zgodę pozostałych współwłaścicieli na wykonanie inwestycji związanej z wymianą systemu ogrzewania wraz ze zgodą wypłaty całości dotacji na rzecz Wnioskodawcy.
- klauzulę ochrony danych osobowych.
4. Typy nowych źródeł ciepła
Inwestorzy mają do wyboru:
- kocioł gazowy,
- kocioł na pelet drzewny,
- kocioł zgazowujący drewno.
Wymienione kotły powinny spełniać wymagania ekoprojektu zgodnie z Dyrektywą 2009/125/ EC. Oznacza to, że nie jest wystarczające spełnienie przez kocioł wymagań klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012, ale konieczne jest potwierdzenie spełnienia wymagań ekoprojektu.
Kocioł z podajnikiem automatycznym, który posiada dodatkowy ruszt/palenisko nie kwalifikuje się do dofinansowania w ramach Programu.
5. Planowany harmonogram działań.
-
od 20 marca - składanie wniosków
-
9 grudzień - ostateczne rozliczenie dotacji i podsumowanie działania
6. Dodatkowe informacje
Nabór wniosków dotyczy planowanych inwestycji w 2023 r., dlatego składając wniosek właściciel budynku musi być gotów i posiadać niezbędne pozwolenia oraz środki finansowe do realizacji inwestycji w bieżącym roku kalendarzowym (do 9 grudnia 2023r.)