Przejdź do treści

Realizacja zadania „Zwalczanie barszczu Sosnowskiego na terenie Gminy Kamionka Wielka”

Realizacja zadania „Zwalczanie barszczu Sosnowskiego na terenie Gminy Kamionka Wielka”

Treść

Przy udziale środków dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, w 2016 roku, na terenie Gminy Kamionka Wielka przeprowadzono zabiegi zwalczania rośliny inwazyjnej jaką jest barszcz Sosnowskiego. Zakres zadania obejmował eliminację barszczu przy zastosowaniu metody chemicznej przy użyciu pestycydów o działaniu dolistnym oraz metody mechanicznej tj. usuwaniu naziemnych części roślin w miejscach gdzie zastosowanie środków chemicznych było niemożliwe a także mechaniczne cięcie kwiatostanu w celu zahamowania wysiewu nasion.

Dzięki wykonanym zabiegom osiągnięto zamierzony cel tj. eliminację rośliny inwazyjnej ze  środowiska przyrodniczego z terenu pastwisk, łąk i nieużytków oraz koryt cieków wodnych o powierzchni ok. 2 ha na terenie Gminy Kamionka Wielka. Likwidacja ognisk rośliny inwazyjnej ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się rośliny na inne obszary gminy i  wypierania rodzimej flory.  Realizacja zadania miała też na celu likwidację zagrożenia dla ludzi i zwierząt ze strony barszczu Sosnowskiego jako rośliny o  właściwościach parzących i  alergizujących.

Zrealizowane prace były kontynuacją zabiegów wykonywanych od 2014 roku w ramach projektu  „Środowisko bez barszczu Sosnowskiego„ realizowanego przez Uniwersytet Rolniczy w  Krakowie przy udziale środków Gminy Kamionka Wielka.

Dzięki uzyskanej dotacji z WFOŚiGW w Krakowie Gmina Kamionka Wielka jest w stanie osiągnąć pełny sukces w  walce z  barszczem Sosnowskiego poprzez nieprzerwaną realizację działań eliminujących jego siedliska na swoim terenie.

Całkowity koszt zadania w 2017 roku wyniósł 7200,00 zł, z czego 6250,00 zł to dotacja z WFOŚiGW w Krakowie.

W bieżącym roku Gmina ponownie będzie się starać o dotację z WFOŚIGW w Krakowie na likwidację barszczu Sosnowskiego, ponieważ tylko ciągłość zabiegów może przynieść oczekiwane rezultaty.

Wszystkie stwierdzone przez mieszkańców a niezinwentaryzowane wcześniej przez Gminę  siedliska występowania barszczu Sosnowskiego  należy  zgłaszać w Urzędzie Gminy pok. nr 12.