Przejdź do treści

Św. Faustyna patronką Mszalnicy

Św. Faustyna patronką Mszalnicy

Treść

W niedzielę  22. maja 2016 roku prawie tysiąc mieszkańców  parafii Mystków pielgrzymowało do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.  Podczas tej pielgrzymki nastąpiło Zawierzenie Bożemu Miłosierdziu i Św. Siostrze Faustynie wsi Mszalnicy oraz podziękowanie za wielowiekową Bożą Opatrzność podczas wojen, epidemii i klęsk żywiołowych. Aktem tym objęto nie tylko obecnych mieszkańców Mszalnicy, ale też wszystkie pokolenia jakie zamieszkiwały jej teren w  650 letniej historii, także tych rozsianych po różnych zakątkach kraju i świata.

Wszystko zaczęło się od zebrania wiejskiego Mszalnicy w niedziele Bożego Miłosierdzia, 3. kwietnia 2016 r, w trakcie którego zebrani  jednogłośnie przyjęli uchwałę o ustanowieniu Św. Faustyny patronką wsi. Konsekwencją tego była uchwała Rady Gminy Kamionka Wielka, a później Dekret Ordynariusza Diecezji Tarnowskiej ks. Biskupa Andrzeja Jeża. Jednocześnie ustanowiono 11 listopada, jako święto patrona Mszalnicy.

Pielgrzymka do Światowego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia była więc zwieńczeniem podjętych wcześniej działań. Do Łagiewnik przyjechali przedstawiciele wsi Mszalnicy i organizacji tu działających: Szkoły Podstawowej,  Zespołu” Mszalniczanie”, Ludowego Klubu Sportowego „Mszalnica”, Koła Gospodyń Wiejskich i Ochotniczej Straży Pożarnej, która w tym roku obchodzi swój jubileusz 75 lecia powstania. Obecna była Orkiestra Dęta z Mystkowa i Zespół Regionalny „Mystkowianie”  i wielu parafian zarówno z Mszalnicy i Mystkowa. Obecne były poczty sztandarowe szkół  i OSP z Mszalnicy i Mystkowa. Na uroczystość przybyło wiele osobistości życia publicznego: Poseł na Sejm Jan Duda, Wójt Gminy Kamionka Wielka Kazimierz Siedlarz, wielu radnych z przewodniczącym Rady Gminy Zenonem Kruczkiem.

Wszyscy w procesji przeszli przez Bramę Miłosierdzia do środka bazyliki. Uroczystą Mszę świętą pod przewodnictwem ks. Józefa Głowy - Proboszcza Parafii Mystków, sprawowali : Kustosz Bazyliki Łagiewnickiej  ks. Franciszek  Ślusarczyk, i ks. Jan  Bartoszek  - Misjonarz  Ojca Świętego Franciszka na rok Miłosierdzia  z diecezji tarnowskiej. Obecna była Służba Liturgiczna Parafii Mystków  i chór parafialny. Homilie wygłosił Ks. Jan Bartoszek. Po nabożeństwie Akt Zawierzenia mieszkańców Mszalnicy odczytali ks. Józef Głowa, Wójt Gminy Kazimierz Siedlarz i radny Piotr Witek.

  Następnie na cmentarzu Rakowickim pielgrzymi z Mszalnicy z ks. Józefem Głową, złożyli kwiaty na grobie  o. Józefa  Andrasza, przewodnika duchowego siostry Faustyny (przypomnijmy, że 13 września ubiegłego roku na Wzgórzu Św. Krzyża w Mszalnicy wmurowano tablicę pamiątkową poświęconą o. Andraszowi).

Na spotkaniu z pielgrzymami bardzo uradowana siostra Elżbieta Sierpak powiedziała: Bardzo wam gratuluję tego dobrego wyboru. Jesteście trzecią wsią w Polsce, której patronuje święta Faustyna”.

Po odmówionej Koronce do Bożego Miłosierdzia, pielgrzymi z towarzyszeniem Orkiestry Dętej, odprawili plenerową Drogę Krzyżową, obok łagiewnickiej bazyliki,  pod przewodnictwem Stanisława Janusa i Stanisława Kiełbasy z Mszalnicy.

To niezwykłe, że jubileusz 650 lecia lokacji wsi Mszalnica i 75 lecia istnienia OSP, rozpoczął się w roku jubileuszu 1050 lecia Chrztu Polski, Roku Miłosierdzia Bożego, w miejscu św. Faustyny i w przededniu Światowych Dni Młodzieży. Ta refleksja towarzyszyła pielgrzymom powracającym do Mszalnicy i Mystkowa oraz wszystkim internautom, śledzącym uroczystości w łagiewnickiej bazyliki on-line.

Tekst i fot: Kazimierz Ogorzałek